Haber

AFAD Başkanı Ok Memiş: Filistin’e insani yardımlar düzenli olarak devam edecek

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Lideri OK Memiş, İsrail’in saldırısı altındaki Filistin’e insani yardımların düzenli olarak devam edeceğini belirtti.

Memiş, Adıyaman Valiliğini ziyaret ederek Vali Osman Varol’dan kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İndere bölgesinde inşaatı devam eden köy evleri ve kalıcı konutları inceleyen Memiş, gazetecilere yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde olduğu gibi uluslararası insani yardımın organizasyonu, uyumu ve ulaştırılmasından da AFAD’ın sorumlu olduğunu belirtti.

AFAD’ın, Türk Kızılayı ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, kendi coğrafyasındaki halkın yanında olduğunu, Gazze’de yaşanan insanlık dramı için büyük çaba sarf ettiklerini anlatan Memiş, Türk Kızılayı yetkilileriyle birlikte Mısır’a gittiklerini hatırlattı. Gazze’ye insani yardımı koordine etmek ve planlamak. .

Memiş şunları söyledi:

“Mısır’ın El-Ariş adında bir şehri var ve biz belki de oraya giren çok ender devlet yetkililerinden biriyiz. Cumhurbaşkanlığımızın talimatıyla gönderdiğimiz 10 uçak dolusu insani yardım malzemesiyle birlikte 10 uçakla da insani yardım aldık. Dün Mısır’ın El-Ariş Limanı’na sivil bir gemi geldi. Kızılay’ın depolarını bizzat gördük. Orayı lojistik merkez olarak planladık. İnşallah planlama çerçevesinde insani yardımlarımız düzenli olarak devam edecek.

Refah Sınır Kapısı’ndan tırların girdiğini biliyoruz. Mısır Kızılayı ve hükümet yetkililerinin gözetiminde gönderdiğimiz insani yardımların da Gazze’ye ulaştığını biliyoruz. Bunu yeterli bulmuyoruz. Gazze’ye günde en az 400 TIR insani yardım ulaşması gerekirken ancak 20-30 tır girebiliyor. Bunların arasında Türkiye Cumhuriyetimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın ve Sağlık Bakanlığımızın gönderdiği öncelikli sağlık malzemeleri ve tıbbi malzemelerin geldiğini biliyoruz. Daha fazlasına sahip olmak için büyük çaba harcıyoruz. “Yardım malzemelerinin ulaştırılmasında bize destek veren Mısır devleti yetkililerine teşekkür ederiz.”

Hak itirazları değerlendirilecek

Adıyaman’da yıl sonuna kadar bine yakın deprem evinin hak sahiplerine teslim edileceğini belirten Memiş, kentte 41 bin konutun inşaatının bir yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Hak sahipliği çalışmalarının tamamlandığını belirten Memiş, “Valiliğimizce 7/24 hak sahipliği çalışmaları tamamlandı, 11 ilimizde de aynı durum mevcut. 18 Kasım itibarıyla hak sahiplerinin tüm itirazlarını değerlendireceğiz. Bu çalışmalar çok titizlikle yürütülüyor. Tek bir vatandaşın bile hak sahipliği sorunu yok.” “Arkadaşlarımız mağduriyet yaşamamak için azami özen ve dikkat gösterdiler.” söz konusu.

Deprem bölgesinde yaklaşık 200 bin konteynerde 650 bine yakın depremzedenin barındığını belirten Memiş, kış aylarının gelmesiyle birlikte konteyner kentlerde yaşayanların sorun yaşamaması için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

habergungoren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu