Sağlık

İlaç fiyatlarına yeni model arayışı

TEB, 54 Bölge Eczacı Odası Lideri ve yöneticisi ile bölgelerarası toplantı gerçekleştirdi. 20-21-22 Temmuz tarihlerinde Muğla’da gerçekleşen ve eczacılık mesleğinin gündemindeki konuların görüşüldüğü toplantıda alınan kararlar şöyle:

– Yeni İlaç Fiyat Kararnamesi oluşturulurken tüm paydaşların görüşleri alınmalı, ilacın ve sağlık hizmetinin sürdürülebilirliği açısından yeni modelin inşasında aktif rol almaları sağlanmalıdır.

– İlaç firmaları tarafından uygulanmayan veya eksik uygulanan ilaçların sayısı her geçen gün artmaktadır. İlaç şirketleri, bu indirimleri ödemek için farklı sistemler tasarlayarak eczacılara angarya uygulamaları dayatmaktan vazgeçmelidir.

– Bazı ilaç firmalarının dağıtım kanallarına ilaç satış sürelerini öne çekmesi ve bu sürenin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) eczanelere geri ödeme süresinden daha kısa olması, başvurunun mali yükünün SGK tarafından eczanelerimize yüklenmesine neden olmaktadır. dağıtım kanalları. Bu uygulamaya acilen ihtiyaç duyulmaktadır.

– Eczacılık fakültelerine giriş için başarı sıralaması 50 bin ile sonlandırılmalıdır. Kamu kurumlarında eczacı istihdamı artırılmalıdır.

– Sarsma alanında eczacılara takviye sağlanmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu