Haber

YSK’dan elektronik seçim mesajı: Yerel seçimlerden sonra çalışmalar hızlanacak

Türkiye elektronik seçimlere hazırlanıyor.

ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılan sistem için önümüzdeki günlerde Türkiye’de de somut adımlar atılacak.

Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin norm olduğunu ve yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Mevzuat gerekli

Elektronik seçim sistemine geçiş için yasal düzenleme gerekiyor.

Bunun için mecliste kümelenen siyasi partilerin temsilcileriyle toplantılar yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Heyeti Başkanı Yener, yasal düzenleme yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Yener’e göre Estonya elektronik seçim sisteminde yeterli noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerin incelenmesi de gündemde.

Teknik altyapıyı mühendislerle birlikte inceledikten sonra rota çizileceğini belirten Yener, seçimlerin e-Devlet üzerinden de yapılabileceğini vurguladı.

Önce yurtdışındaki seçmenler üzerinden denenebilir.

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceği hakkında bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine dikkat çekerek, yabancı seçmenlerin bu sistemde oy kullanma seçeneğinin ilk etapta değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi durumunda Türkiye büyük bir mali yükten kurtulacaktır.

Ayrıca yeni sistem seçmenler için büyük kolaylık sağlayacak.

ikizce-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu